Systemy Geoinformatyczne w praktyce wraz z pozyskiwaniem danych przestrzennych

Kwalifikacje związane z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych są jedną z ośmiu kompetencji kluczowych zidentyfikowanych w procesie uczenia się przez całe życie.
systemy_geodezyjne

Współcześnie na każdym kroku spotykamy się z systemami przetwarzania i publikacji informacji. Umiejętności związane z tymi procesami są przydatne obywatelom zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Zdolność publikacji informacji GIS ma dużo zastosowań np. w administracji, zarządzaniu kryzysowym, turystyce, archeologii, w procesach inwestycyjnych, ochronie środowiska, agrokulturze, bezpieczeństwie oraz w życiu prywatnym obywatela chociażby przez portale społecznościowe, fotografie czy rozwiązania Google. Wszelkie działania człowieka w odniesieniu do przestrzeni stają się obszarem, w którym wykorzystanie GIS znajduje zasadność ze względu na aspekt ekonomiczny, poprawę jakości wykonywanych działań, czy oszczędność czasu. Silny rozwój GIS związany jest z zapotrzebowaniem społeczeństwa na informacje i umiejętność jej cyfrowej publikacji w sieci.

Kwalifikacja cyfrowa zgodna z DIGCOMP  Systemy Geoinformatyczne w praktyce wraz z pozyskiwaniem danych przestrzennych kierowana jest do osób zainteresowanych tematyką GIS. W trakcie zajęć szczególny nacisk kładziony jest na praktyczne przekazanie wiedzy poprzez ćwiczenia i zadania. Kurs został zaplanowany w sposób, który ułatwia szybkie i bezproblemowe podniesienie uniwersalnych umiejętności cyfrowych wskazanych w Ramie Kompetencji Cyfrowych. W trakcie kursu wykorzystywane jest darmowe oprogramowanie, dzięki któremu zminimalizowane zostały koszty związane z nauką. Szkolenie jest zgodne z ramą kompetencji cyfrowych DIGCOMP.

Duży nacisk kładziony jest na możliwości wykorzystania danych, które udostępniane są w ramach serwisów internetowych oraz metodom ich przetwarzania i publikacji. Następnie uczestnik zapoznawany jest z oprogramowaniem, typu desktop, jak również sieciowym. Kolejnym etapem edukacji jest wykorzystanie zaprezentowanych narzędzi w zakresie wykonywania analiz w celu uzyskania nowych informacji. Ostatnim elementem kursu jest poznanie możliwości pozyskiwania danych z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Latających i innych narzędzi cyfrowych. Szkolenie skierowane jest do osób chcących podnieść uniwersalne kwalifikacje cyfrowe.

PROGRAM SZKOLENIA

  1. Wprowadzenie
  2. Geoportale
  3. Geoportal krajowy
  4. Podstawy pracy w środowisku GIS
  5. Podstawy pracy w sieciowej aplikacji GIS
  6. Poznanie możliwości GIS w analizach przestrzennych
  7. Nowoczesne metody pozyskiwania danych przestrzennych na przykładzie UAV
  8. Zajęcia praktyczne w zakresie zasad i umiejętności operowania dronem
  9. Projekt końcowy i podsumowanie szkolenia